Děti přinesly domů ze školky vši. Není to nic neobvyklého. Stačí jen dát ve větším kolektivu „hlavy dohromady“ a protivní parazité si přelezou. Dříve se věřilo, že veš umí skákat. Dnes už se ví, že neumí. Vši také nemají nic společného s nedostatečnou hygienou. Přemýšlíte, jak na ně a v hlavě vám hned naskočila myšlenka z vašeho dětství a totiž ostříhat se dohola. Nebojte, nic takového není nutné. Přečtěte si co na vši platí a směle do boje.
Babské rady na pedikulózu (vši)
Vši je nejlepší ihned usmrtit, konkrétně udusit. Vyzkoušet to můžete pomocí oleje nebo kondicionéru. Ve větším množství naneste na pokožku hlavy, zabalte do igelitové fólie a nechte několik hodin působit. Poté vlasy omyjte šamponem.
Svědiví záškodníci také nemají rádi výrazné vůně. Připravte si na ně například tea tree olej, výluh z šalvěje, levandule či rozmarýnu. Pomažte jím hlavu, nasaďte koupací čepici a opět nechte několik hodin působit.
Tip: věříme, že sklenku alkoholu byste si dali rádi, ale použijte ji na lezoucí cizopasníky. Sklenku vysokoprocentního alkoholu (vodka, slivovice) rozmíchejte se stejným množstvím oleje a za pomoci plochého štětce naneste na pokožku hlavy. Vlasy zabalte do alobalu a nechte zhruba 3 hodiny působit.
Věděli jste? Dříve se na vši používal petrolej. Ten určitě nezkoušejte. Hrozilo by poleptání pokožky a narušení vlasů
Záchrana z lékárny či drogerie
Někdy ani babské rady nepomohou na 100%. Chcete-li mít jistotu, zamiřte do lékárny nebo drogerie. Tam seženete speciální šampony, masky ale i spreje. Kupte ale i vyčesávací hřebínek takzvaný všiváček. Pramen po prameni pomalu vyčesávejte. Doporučujeme to dělat nad papírem a lezoucí potvory rovnou likvidovat.
Tip: z vajíčka dorostou dospělé vši zhruba za 9 dní. Po této době tedy celou proceduru zopakujte
Závěrem nezapomeňte vydezinfikovat celou domácnost. Vše vyprat a vyluxovat. Velké plyšové hračky uložte na 2 dny do mrazáku.