Pokud se řekne zahradní stavba, většina z nás si vzpomene právě na altán. V létě poskytne kryté zákoutí proti vtíravým horkým slunečním paprskům či skrýš před nečekanou průtrží mračen. Protože bývá otevřený, poskytuje vzdušnost a je v něm velmi příjemně. Nejedná se přitom o žádnou novinku, nýbrž o jednu z nejoblíbenějších zahradních staveb vůbec. Jak si je můžeme rozdělit?
Rozdělení můžeme provést hned z několika různých hledisek – podle půdorysu, materiálu či funkce.
Půdorys stavby může takřka jakýkoliv, nicméně v převážné většině případů se setkáme s hranatými (zejména pak čtyřbokými) altány. Mimoto někde můžeme vidět i kulatý půdorys, tuto volbu ale volí stále míň a míň lidí.
Co se týká materiálu, nejrozšířenější jsou pevné dřevěné altány používané hlavně pro větší stavby. Dnešní moderní doba ale umožňuje i jiné provedení, než to dřevěné – v současné době je oblíbený také hliník, který je velmi nadčasový, odolný proti korozi a v kombinaci s polykarbonátovou střechou také dobře prosvětlená. Často z hlediska estetiky a navození romantičtější atmosféry pak bývá altán doplněn plachtovým stíněním.
Další možností je rozdělit si altány podle funkce. Kromě té estetické, tedy aby dobře vypadal, je neméně důležité také praktická stránka věci. Sem patří nejen ochrana před deštěm a slunečními paprsky, ale také možnost společenského vyžití. Například zahradní párty nebo posezení na zahradě s přáteli v dostatečném prostoru a pohodlí bude velmi příjemným bonusem.
Zahradní altány lze sehnat již takřka kdekoli. Je třeba ale dbát zvýšenou pozornost, aby popis odpovídal tomu, co si kupujete. Pokud tedy kupujete přes e-shopy, obraťte se radši na prověřené prodejce, kteří nabízí skutečnou kvalitu. Zejména pokud se jedná o stavbu, která by na vaší zahradě měla vydržet co nejdéle, se vyplatí zainventovat.