Milion Marca Pola


Marco Polo se narodil v roce 1254 do benátské rodiny, kde se již jeho otec Niccole a strýc Matteo vydali na objevitelskou cestu do Asie. Možná, že i pod vlivem jejich vyprávění se chtěl stát taktéž cestovatelem (předpokládáme-li, že dílo není smyšleno).

Samotný cestopis Marco Polo pouze nadiktoval, takže pravým spisovatelem by měl být Rustichello z Pisy, který byl po bitvě u Korčuly společně s Polem na dva roky uvězněn v Janově.
velká čínská zeď.jpg

Originální kniha se nedochovala, protože ta byla napsaná ve franko-benátštině (dialektu, v němž vznikaly nejstarší italské literární památky), což velké množství čtenářů odradilo. Tak se cestopis šířil ve formě překladů, avšak překladatelé neměnili pouze jazyk díla, ale dost zásadně měnili i jeho obsah. Nejvíce se toto projevilo u Francesca Pipiniho, který knihu přeložil do latiny a přitom přidával hanlivé dovětky ke všem náboženstvím mimo křesťanského. Na přelomu 14. a 15. století byla kniha kronikářem Vavřincem z Březové přeložena do staročeštiny a je dodnes uložena v knihovně Národního Muzea.

Cestopis se stal ve středověku velmi populárním i pro velmi bohatý popis fauny, flóry a přírodního bohatství. Polo byl první, kdo se zmiňuje o ropě a uhlí, které popisoval jako černý kámen, který hoří. Zaměřoval se také na popis zvyků místních obyvatel a jako ten nejzajímavější mu přišel ten, kdy lidé platili papírovými penězi, což mu ani jeho současníci v Evropě moc nevěřili.
rýžové pole.jpg

O Milionu se v dnešní době předpokládá, že je smyšlený, protože Marco se zapomněl zmínit o mnoha důležitých věcech, jako třeba o stavbě Velké čínské zdi, která už v té době musela začít, anebo také popisuje, že se stal služebníkem chána Kublaje, od něhož dostal do správy město Jang-čou, i když o tom v Číně není jediný záznam.

Milion již nepatří k nejčtenějším knihám, ale stále nás může uchvacovat dobrodružný a zajímavý život benátského kupce Marca Pola.